Ula Akyaka

Akyaka, Muğla Ula ilçesi sınırları içinde bir turizm beldesi.

Geniş bir alana sahip Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde yer alan beldenin bitişiğinde yükselen ormanlarla kaplı dağlar, doğusunda tatlı suların kaynadığı Kadın ve Kanlı azmakları arasında Gökova Ovası yer alıyor. Azmaklarda yanyana sazlık, bataklık, çayır, sulak alanlar gibi biyolojik çeşitliliği zengin olan habitatlar bulunuyor. Gökova ovasının batı kısmı ayrıca 1. Derece SİT alanı olarak korunmaktadır.
Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi zengin flora ve faunasıyla ekolojik yönden çok önemli. Ege ve Akdeniz Bölgesi bitki örtüsü özelliklerini birlikte barındırıyor ve sulak alanlar, makilik ve zeytinlik alanlara sahiptir. Kızılçam (Pinus brutia) ve Günlük ormanları (Liquidambar orientalis) büyük değer taşıyor.

Karaçam, Fıstık, Ardıç gibi iğneli ve meşe türü ile Sandal, Piren, Akçakesme, Defne, Çitlembik, Keçiboynuzu gibi ağaçlar ve çalı türleri vardır. Gökova, Datça ile birlikte Türkiye’nin önemli bitki alanlarından biridir. Bu değişik habitatlarından dolayı bölge fauna açısından da oldukça zengindir.

Gözlemlenebilen kuş türleri arasında İzmir Yalıçapkını, Sarı Asma, Üveyik, Tahtalı Keklik, Karabatak, Balıkçıgiller, Çobanaldatan, Kırlangıç, Ağaçkakan türleri, Sığırcık, Karatavuk, Karabatak, Alakarga, Çaylak, Yaban Ördeği, Dağ Serçesi, Kartal, Şahin, Atmaca ve değişik Baykuş türleri bulunuyor.

Özellikle Doğal SİT Alanı, sulak alanlar kuşların kışlaması ve yuvalaması için çok önemlidir. Bölgenin barındrıdığı çok sayıda evrensel koruma altında olan kuş türlerinin arasında da bulunan İzmir Yalıçapkını (Haycyon Smymensis)sayesinde Gökova ovası Önemli Kuş Alanı (ÖKA) statüsünü kazandı. Bölgedeki göçmen kuşların dışında, hangi kuş türlerinin ürediği ve ne zaman görülebileceği kuş gözlemcileri tarafından sürekli kaydedilmektedir.
Akyaka’nın kıyı ve deniz faunası da oldukça zengindir. Akdeniz foku (Monachus monachus), Kum köpekbalığı (Carcharinus plumbeus) ve yunuslar dahil zengin denizsel faunasının yanında sucul ekosistemlerde yaşayan Su Samuru (Lutra lutra) gibi nadir ve uluslararası koruma altında olan türler, faunasının önemini arttırmaktadır.

SOSYO KÜLTÜREL EKONOMİK YAPI

Halkımızın nüfusunun % 60′ı turizm ve iş kollarından, % 40′ı tarım sektöründen geçimini sağlamakta olup, bunun % 20′si balıkçılıktan geçimini temin etmektedir.
Akyaka Beldesi turizme yönelik küçük apart, otel ve aile pansiyonu işletmeciliği ile gelişim gösteren, 2009 yılı istatistiklerine göre 2621 nüfusu olan, yaz döneminde günübirlikçilerin gelmesiyle 10.000 -12. 000 nüfusa ulaşan bir sahil beldesidir.
1983 yılından bu yana turizm ile uğraşan belde halkımız sahip olduğu beceri ve kültürel tecrübesini Gökova Havzası içerisinde yamaçlarda küçük aile işletmeciliği ile turizme hizmet eden otel, apart ve aile pansiyonu işletmeciliğine yönelmiştir. Birinci derece doğal sit alanında korunarak alternatif turizm imkanları (kuş gözleme, yürüyüş yolları vb.) değerlendirilebileceği, koşu, kite sörf, kano vb. turizmden elde edilen gelir ile bölge insanının düşünsel fakirliği kırılarak aileler çocuklarını eğitime gönderme imkanı bulacak, medeni cesareti olan , kendi düşüncelerini özgürce ifade edebilen gençler yetiştirerek Bodrum ve Marmaris turizminden farklı gelişecektir.
Beldemizde bulunan işletme sayısı 122 olup, yatak kapasitesi 2500, kamp alanında çadır kapasitesi 400, restaurant kapasitesi 3500 kişiyi aynı anda ağırlayabilir.
1983 yılından bu yana beldemiz Muğla-Ula evlerinin bir yansıması olan Nail ÇAKIRHAN öncülüğünde oluşan mimari tarzı ile yapılaşmasını sürdürmektedir. Binanın konumu ve iç düzenlemesi yörenin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yapılmıştır. Küfelerle getirilen tütün yaprakları, evin güneyine bakan kısmında iplere dizilip kargılara asılır, denizden esen meltem rüzgarı eşliğinde kurutulurdu. Oturma odası aynı zamanda yemek odası olarak kullanılır, elmalık dediğimiz raflarda misafir için yatak ve yorgan hazır tutulurdu.

Elmalığın hemen altında, ocağın üstünde serpençlik bulunur, kibrit, makas, kandil gibi acil ihtiyaçlar için kullanılırdı.İlginç olan ise serpençlik İdyma uygarlığına ait mezar taşlarında kullanılan çizgileri taşımasıdır. Sebzelerin protein değerini düşürmeden kurutmak için sonbaharda trabzanlara asılır, kışlık sebze ihtiyacı karşılanırdı. Pencerelerin çok olması hem güneş ışığından daha çok yararlanmak hem de oturduğumuz yerden dışarıyı rahat görebilmek içindir.
Yaşadığımız yöredeki doğal güzelliklerin bugüne kadar korunmasının ana kaynağı, Yörük kültürünün sosyal ve ekonomik yaşantısının doğayla uyum içerisinde olmasından dır. Sosyal ve ekonomik yaşantısının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yapılan binalar, Nail ÇAKIRHAN tarafından yörenin doğal kaynaklarından yararlanılarak geliştirilmiştir. Beldemizde turizm sektörünün hızla gelişmesinden bugüne otel ya da apart olarak yamaçlarda yaygınlaşarak bu yapılar turizme hizmet etmektedir Günümüzde yörenin kendi tadı ve özellikleriyle kendini özgürce ifade edebilen kent olma özelliğini taşıyan vadinin içerisinde kendine olan güveni haykıran Akyaka’yı herkes gururla taşımalıdır.
GÜNLÜK TEKNE TURLARI
Mavi ve yeşilin buluşma noktası Akyaka’da günlük gezi tekneleriyle katılacağınız turlarda, Gökova Körfezi’nin birbirinden güzel koylarını yakından tanımanız mümkün. Akyaka sahilinden başlayan bu geziler, İncekum, Kleopatra Plajı’nın bulunduğu Sedir Adası ve diğer adaları da kapsıyor. Akbük, İncekum ve Çınar plajlarında yapılan küçük konaklamalar, Lacivert Koy, Tavşan Adası, sualtı mağaraları ile Yunus ve Akvaryum koylarındaki yüzme molalarıyla tekne turu fantastik bir hale dönüşüyor.

AZMAK TURLARI
Eşsiz berrak su, doğa ile iç içe bir tekne turu. Balıklar, su kuşları, tatlı su kaplumbağaları ile Azmak turları doğa turlarıdr, yavaş ve sessiz… Akyaka Kadın Azmağı, Koruma-Kullanma Esas ve Usullerine göre gelen ziyaretçilere kullandırılmakta.

KÖY TURLARI
Akyaka’nın birz dışına çıkarak köy hayatını, bölgenin doğal ve kültürel zenginliklerini merak edenler ve farklı bir tatil günü yaşamak isteyenler için çevre köyler görülmeye değer. Rehber eşliğinde yapılan safari turlarında kendinizi dağ yollarında, nehirler ve bölgenin olağanüstü doğal güzellikleri arasında bulacaksınız.

Toplam 200 defa görüntülendi.

The following two tabs change content below.

hezarfen

Latest posts by hezarfen (see all)