Sait Halim Paşa Yalısı

Tarihçesi:

Sait Halim Paşa Yalısı’nın tespit edilen ilk sahipleri Düzoğulları ailesidir. Bilindiği kadarıyla Düzoğulllarından kalan yalıyı Aristarhis Ailesi tamamen yıktırmış ve tahmini 1863 yılında yeniden inşa ettirmişlerdir.

Sait Halim Paşa Yalısı, 1876 yılında Prens Abdülhalim Paşa’nın mülkiyetine geçmiştir. Ancak o dönemde yalının harap halde olması ve de istenilen büyüklükte olmaması nedeni ile Çanakkale’li mimar-kalfa Petraki Adamandidis’e bugünkü biçimiyle yeniden yaptırılmıştır. Abdülhalim Paşa’nın 1890 yılında vefatı ile mülkü Paşa’nın dokuz evladına kalmıştır.

Sait Halim Paşa, kardeşlerine ait hisseleri satın alarak 1894 yılında yalının tamamına sahip olmuştur.
Bina 1968′de Turizm Bankası’na geçmiş ve bir müddet sadece yabancıların girebildiği kumarhane olarak kullanılmıştır. Yangın tehlikesi ve benzeri sebeplerle kumarhane 1972 yılında Hilton’a devredilmiştir.

1974 yılında tadilattan geçen Sait Halim Paşa Yalısı, asıl büyük renovasyonu 1980-1984 yıllarında, Turizm Bankası tarafından TAÇ (Türkiye Anıt ve Çevre Koruma) Vakfı’na yaptırılarak gerçekleşmiştir.

1989′da TC. Turizm Bankası, Türkiye Kalkınma Bankası’na dönüştürülünce Sait Halim Paşa Yalısı’nın sahibi Türkiye Kalkınma Bankası olmuştur. Sait Halim Paşa Yalısı’nın bahçesi yaz aylarında restoran olarak işletilmiş, odalarının bir bölümü müze olarak düzenlenmiştir. Bunun yanı sıra Başbakanlık yazlık konutu olarak da kullanılmış ve zaman zaman resmi toplantılar burada yapılmıştır.

Sait Halim Paşa Yalısı, 1995 yılında geçirdiği yangın sonrasında “Başbakanlık Resmi Konuk Evi” adı altında restore edilmiştir. Bu restorasyon 2002 yılında tamamlanmıştır. Sait Halim Paşa Yalısı, yangından önceki haline göre değil de inşa edildiği 1860′lı yıllardaki haline göre restore edilmiş, 2004 yılında Göçtur Turizm A.Ş.’nin işletmesine devredilene kadar da kullanılmamıştır.

2007 yılından itibaren Yeniköy Turizm Yatırımları ve Tic. A.Ş. tarafından işletilmektedir.

Düğün Organizasyonları

Karşılama Kokteyli

Dört mevsim ayrı güzellikteki kokteyl alanlarımızda, 19.00 – 20.00 saatleri arasından gerçekleşecek bir saatlik karşılama kokteylimiz, misafirlerimize unutulmaz bir gecenin başlangıcını yaşatacaktır.

Mekânın tarihi dokusu ve dekorasyonuna uygun özel kokteyl masalarımızda, misafirlerimiz için hazırlanmış olan, krudite, fındık, badem, zeytin ve grisini ikramlarımız bulunacaktır.

Düğün Yemeği

Nikâh seremonisi sonrasında, misafirlerimiz 00.00’a kadar sürecek düğün yemeği servisi için salonumuza davet edilecektir. Profesyonel ekibimiz tarafından hazırlanan başlangıç, ara sıcak, ana yemek, tatlı ve düğün pastasını içeren 5 course içeren özel menümüz misafirlerimize servis edilecektir.

Menü alternatiflerimiz içerisinde değişiklik yapılabilmektedir.

İçki Servisi

Nikâh öncesi bir saatlik karşılama kokteyli ve yemek süresince limitsiz yerli içki ikramı servis edilecektir.

Yerli içki olarak; Kavaklıdere Beyaz Şarap; Vin Art Narince Chardonnay, Kırmızı şarap; Vin Art Kalecik Karası Syrah, Rose şarap; Egeo Rose, Rakı; Tekirdağ Rakı, Yeşil Efe, Yeni Rakı, Votka; İstanblue, Cin; Ada, Bira; Efes bira, Efes Light, Efes Dark, Meyve Suları; Cappy ürünleri, Meşrubat; Coca Cola ürünleri servis edilmektedir.

Tekel Bandrollü yabancı içki ve şampanya tarafınızdan sağlanması durumunda şişe başı 10 Euro + KDV buşon ücreti yansıtılacaktır.

Düğün Pastası

Pasta seremonisi sırasından maket pasta ve ardından arzunuza göre hazırlanmış pasta dilimleri servis edilecektir.

After Party

Davet organizasyonuna 00.00 – 02.00 arası devam edilmesi halinde, mekan kirası, shot çorba, mini dürüm ve limitsiz yerli içki servisi dâhil toplam olarak 3.000.- Euro + KDV talep edilecektir.

Balayı Suite

Düğün gecesi gelin ve damadın konaklaması için Suite odalarımızdan biri düğün paketi dâhilinde tahsis edilmektedir. Sabahında ise sizler için özel olarak hazırlanan kahvaltımız ikram edilecektir.

Türk Hamamı

Düğün sonrası yorgunluğunuzu atmak isterseniz, orijinal kalan Türk Hamamı’ mızdan

faydalanabilirsiniz.

Düğün Paketimize dahil olanlar;

Porselen yemek takımları, çatal bıçak takımları, su ve şarap bardağı, masa örtüsü, peçete, tiffany sandalyeler

Giriş holünde kullanılmak üzere kırmızı halı, dekoratif karşılama masası, nikâh masası ve sandalyeleri, menü kartı

Çözüm Ortakları

Fotoğraf ve Video

İşletmemizin anlaşmalı fotoğraf-video firması Perspektif Fotoğrafçılıktır. Firma iletişim bilgileri istenildiğinde sağlanacaktır. Farklı bir firma ile çalışılması halinde fotoğraf ve video için cezai şart 2000.- Euro + KDV dir.

Dekor ve Müzik

İşletmemizin tavsiye etmiş olduğu dekor ve müzik firma listesi ve iletişim bilgileri tarafınıza sağlanacaktır.

Davet Merasimleri
Sait Halim Paşa yalısı olarak bünyemizde gerçekleştirdiğimiz düğün, toplantı, davet, ve organizasyonlardan edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda, düğün sahiplerinin ve organizasyon firmalarının işlerini kolaylaştırabilmek amacı ile davet öncesi süreçte düğün planlama hizmeti vermekteyiz. Davet süresince tüm hizmetlerin yerinde ve zamanında verileceğinden emin olan ekibimiz ihtiyaç hissedildiğinde her an ulaşabileceğiniz mesafede yardımınıza hazırdır.

Toplantı Hizmetleri

Ofis ortamı dışında toplantı yapmak ve müşterilerinizi özel bir atmosfer içinde karşılamanın avantajlarını yaşamak günümüz iş hayatının seçkin tercihleri arasındadır. Sizler Sait Halim Paşa yalısının tarihsel atmosferinde konuklarınızı ağırlarken, bizler profesyonel anlayışımızı kusursuzca sergilemeyi amaç edinmiş bir misyon ile her defasında daha güçlü referanslar edinerek çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Sait Halim Paşa Yalı’sı olarak toplantılarınızda ciddiyeti, güler yüzlü hizmeti ve her türlü lüksü siz ve konuklarınızla paylaşmaktan kıvanç duyarız.

•Salon yükseklikleri tüm lokasyonlarda 4.5 metre’dir.
•Tüm Odalar Selamlık ve Harem dâhil olmak üzere
gün ışığından faydalanmaktadır.
•Yüksek hızlı kablosuz Internet erişimi
•Telekonferans facility
•Projektör
•Harem Bahçe kapalı salon dahil olmak üzere
10 ila 500 kişilik tiyatral toplantı düzeni kurulabilir.

Ücretiz Ekipmanlarımız
•Toplantı logoları ve Yönlendirme panoları.
•Note defteri, kalem şeker, su.
•Sahne ve Kürsü
•Teknik ekipmanlar.
•Projeksiyon Perdesi.
•Ses sistemi.
•Baskı üniteleri, yazıcılar.

 

İLETİŞİM:

Köybaşı Caddesi No: 83 34464
Yeniköy – İstanbul
T: +90 (212) 223 05 66
F: +90 (212) 223 06 67

Toplam 468 defa görüntülendi.

The following two tabs change content below.

hezarfen

Latest posts by hezarfen (see all)