Kleopatra Plajı

Kleopatra plajı Alanya`nın tarihi Yarım adasının Batısısın da Damlataş plajının bitimi ile hemen başlar ve 2 kilometrelik bir uzunluğuna sahiptir. Kleopatra plajı adını M.Ö.69 -M.Ö.30 yılları arasında yaşamış Antik Mısır`ın son Helenistik kraliçesi Kleopatra`dan almıştır.

Marmaris’e 15 km. uzaklıktaki Sedir Adası’na Çamlıköy’den düzenli motor seferleri düzenleniyor. Kleopatra Adası diye de anılan Sedir Adası’nda, Roma çağından kalma eski Cedrae ören yeri bulunuyor. Surların kalıntıları çok uzaktan bile rahatça seçilebiliyor. Adanın kuzeybatı yanındaki küçük koyda halk arasında Kleopatra’nın yüzdüğü rivayet edilen çok ilginç bir plaj var. Efsaneye göre bu küçük koy Kleopatra ile Mark Antonius’un denize girdikleri yer. Buradaki kumu Antonius sevgilisi Kleopatra için Kuzey Afrika’dan gemilerle getirtmiş. Yine yaygın inanışa göre göre bu cins kum bugün yalnızca Mısır’da görülüyor.

Saray Adası’nın doğu kısmında surlarla çevrili yapı kalıntıları, Roma döneminden kalma. En iyi durumda olan yapı, Küçük Tiyatro binası. Dor’lara ait Apollon tapınağının temelleri üzerinde sonraki yüzyıllarda bir Hıristiyan bazilikası inşa edilmiş. Saray Adası’nın batı kesiminde bir Agora bulunuyor. Bir takım kitabelerden bu bölgede Apollon’un onuruna atletizm festivallerinin düzenlendiği anlaşılıyor.

Toplam 349 defa görüntülendi.

The following two tabs change content below.

hezarfen

Latest posts by hezarfen (see all)

Cevapla