İtalya’da Yapabilecekleriniz

Romantikseniz, tarih, heykel, resim ilgi alanızsa; mutlaka ziyaret etmeniz gereken ülkelerin başında İtalya gelmeli. Ya da alışveriş için herkes Paris’e giderken siz Roma ve Napoli’ye gidebilirsiniz. Ya da biraz yeşillik göreyim, içim açılsın diyorsanız Floransa’yı tercih edebilirsiniz.

Fazla zamanınız yoksa sadece 2-3 gün içinde Roma’yı gezmeyi planlıyorsanız işte size tavsiyelerJ

Roma, tamamen her sokağında tarih saklıyor. Roma’ya gidince ilk durağınız mutlaka Trevi Çeşmesi (Aşıklar Çeşmesi ) olmalı, dünyanın en ünlü Çeşmesi burasıdır. Efsaneye göre buraya para atarsanız, İtalya’ya tekrar gelirmişsiniz. Tahmin edersiniz ki bende öyle yaptımJ Burası Roma’da üç yol kavşağında bulunmaktadır.

İkinci durağınız İspanyol Merdivenleri olabilir. Buranın en önemli özelliği, Fransız klişesi Trinita dei Monti ile ünlü Spagna (İspanya) Meydanını birbirine bağlamasıdır. Rönesans döneminin en meşhur meydanlarından biriymiş, eskiden yazarlar hep burada buluşurmuş. Merdivenlerin tam önünde “Barcaccia” denilen bot şeklindeki çeşmeyi de incelemenizi tavsiye derim. Merdivenlerin tam yukarısına çıkıp sola doğru yürüdüğünüzde Roma’nın her yerinde kuşbakışı ile görebilirsiniz. Gün batımında oraya gidip manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Hatta tam yukarıdaki parkta bisiklet sürüp bir yandan manzara izleyebilirsiniz.

Roma Termini’ye 10-15 dakika mesafede turistler için “sightseeing tur” aracını kullanarak tüm Roma’yı gezebilirsiniz. Bu turdaki duraklardan biri de Kolezyum. Burayı görmeden bence kesinlikle Roma’dan dönmeyin. İmparatorlar burada halkı eğlendirmek için galadyatör dövüşleri düzenlermiş, ilk yapıldığı halini ne yazık ki koruyamamışlar. Burası Dünya’nın Yeni Yedi harikasından biri seçilmiş, o yüzden görmekte yarar var.

Roma Termini yakınlarında ev şarapları deneyebileceğiniz Familia( aile) Restaurantları bulabilirsiniz. Hatta bu restaurantlarda farklı sebzeler ve makarnalar tadabilirsiniz.

Vatikan’a gitmek için Roma Termini’den metroyu tercih edebilirsiniz. Vatikan,  Roma’nın merkezine biraz uzak. Tobacco Shop’tan alabileceğiniz Roma Pass Card ile metroyu kullanabildiğiniz gibi, Kolezyum’da hiç sıra beklemeden ve ücret ödemeden de girebilirsiniz. Vatikan, herkesi büyüleyen bir yer, içeride büyük tablolar, çerçeveler görebilirsiniz, girerken uzun bir sıra beklemeniz gerekiyor, tıpkı Vatikan müzesinde olduğu gibi.

Roma’dan sıkılıp başka yerlere gitmek isterseniz Floransa’ya gitmenizi öneririm, hemen trenle Roma Termini’den ulaşımı sağlayabilirsiniz. Davut’un heykelini görebilir, meydanı gezebilir, şehir manzarası izleyebilir, harika dondurma ve Pizza’ların tadına bakabilirsiniz. Floransa’da merkezde bulunan Floransa Katedrali gerçekten muazzam büyüklükte ve güzellikte.

Tam karşısında hoş şaraplar içebileceğiniz cafeler mevcut.

Yine katedral yakınlarında dondurma yiyebileceğiniz harika yerler mevcut.

Floransa’da nehrin diğer yakasında bulunan Gusto Cafe’de,  Napolitan Pizza denemenizi öneririm.

Pizza Kulesi, Roma’ya uzak olmakla birlikte kasabada Pizza Kulesi dışında görebileceğiniz bir yer olmadığı için gidip zaman harcamamanızı öneririm.

 

Yine Roma’dan trenle Napoli’ye gidilebilir, deniz kıyısında olması belki tercih sebebi olabilir ancak çok güzel bir yer olmadığını söyleyebilirim. Şehirde yoğun bir çöp kutusu bulunuyor. Bunun sebebi devlet ile mafya arasında bir sorunun olması, çöpleri mafyanın toplamak istemesi, her devlet topladığında çöplerin dağıtılması.

Napoli, tam bir alışveriş cenneti, ancak hırsızlara karşı temkinli olmalısınız.

Napoli’de yine Pizza’nın doğduğu yer olduğu için Pizza tatmanızı öneririm ayrıca belki kendiniz ve yaklınlarınız için paketlerde 2-3 euroya İtalyan makarnası alabilirsiniz.

Vaktiniz hala varsa Venedik’e geçebilirsiniz. Sadece 2-3 gününüz varsa Roma, Floransa ve Napali hattını kullanabilirsiniz. Herkese keyifli seyahatlar

 

Yazı Merve Öztürkcan tarafından kendi izlenimleri ekseninde yazılmıştır.

Toplam 133 defa görüntülendi.

The following two tabs change content below.

hezarfen

Latest posts by hezarfen (see all)