İstanbul Ramazan Etkinlikleri 2013

İstanbul Ramazan ayı geldiğinde bambaşka bir manevi atmosfere bürünür. Yardımlaşma ve kardeşlik duygularının daha da pekiştiği bu kutsal ay, İstanbul’un her bir köşesinde bir başka güzel yaşanır. İstanbulluların Ramazan ayında yoğun ilgi gösterdiği tarihi Sultanahmet Meydanı’na yeni bir konsept kazandırıldı.

SAHNE ETKİNLİKLERİ FESHANE VE BEYAZIT’TA…

Ramazan İstanbul Etkinlikleri bu yıl da Feshane Bahçesi’nde ve Beyazıt Meydanı’nda müzik, eğlence, şiir ve konserlerle İstanbul halkıyla buluşacak. Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı, 30 gün boyunca iftar öncesi, iftar sonrası ve teravih sonrası tasavvuf müziğinden Türk Halk ve Türk Sanat Müziği dinletilerine, sema gösterilerinden mehteran konserlerine, geleneksel gösteri sanatlarından çocuk eğlencelerine kadar çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Ahmet Özhan, Orhan Hakalmaz, Uğur Işılak, Esat Kabaklı, Erkan Mutlu, Mustafa Demirci ve Bedirhan Gökçe’nin de aralarında bulunduğu sanatçıların konserlerinin yanı sıra şiir dinletileri de Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı’nda olacak.

ASIRLIK TATLAR VE SANATLAR FUARI SULTANAHMET MEYDANI

Sultanahmet Meydanı Ramazan ayı boyunca, İstanbul’la özdeşleşen firmaların ürünlerinin sunumlarını gerçekleştireceği ve unutulmaya yüz tutmuş eski mesleklerin tanıtımının yapılacağı etkinlikler halkla bütünleşecek. Yüzyıllık tatların ve sanatların aynı zamanda görsel şovlarının da yer alacağı çarşıda İstanbul halkı adeta kültürel bir şölene tanık olacak.

Asırlık Tatlar: Helva, Lokum, Kuru Kahve, Baklava, Boza… Çarşıyı ziyarete gelen İstanbullular lokumdan helvaya, kahveden yoğurda kadar özü İstanbul’a ait olan tatların tarihi ve üretimi hakkında bilgi sahibi olacaklar. İstanbul’la özdeşleşmiş bu markalar ürünlerinin yapımını görsel şovlarla İstanbul halkı ile buluşturacak.

Eski Zanaatlar: Çini, Ebru, Telkari, Kaligrafi, Minyatür, Tezhip… Ziyaretçiler çarşıda, cam işçiliği, ebru, çini, kaligrafi, minyatür, sedef işlemeciliği, iğne oyası, porselen gibi geçmişi eskilere dayanan sanatların inceliklerini maharetli ellerden görme şansına sahip olacaklar.

Ramazan İstanbul Etkinlikleri çerçevesinde Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı’nda çocuklar için çok renkli ve çok eğlenceli programlar hazırlandı. Çocuklar, animatör sunucu ile renkli zamanlar geçirecek, Ramazan’a özel yarışmalara katılacak, geleneksel gösteri sanatları ile farklı bir heyecanı yaşayacaklar.

 

MOBİL BÜFE İLE İFTARİYELİK HİZMETİ…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal ve İdari İşler Müdürlüğü’ne Mobil Büfeler, ihtiyaç duyulan her noktada hizmet sunmaya devam ediyor. Mobil büfeler Ramazan ayı boyunca iftar vaktinde yoğunlaşan trafikte bekleyen sürücülerin yiyecek-içecek ihtiyacını karşılamak üzere hizmet verecek. Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprüsünde iftar vaktinde trafikte olan sürücüler oruçlarını mobil büfenin dağıttığı su, çay ve iftariyelik ile açacaklar.

 

RAMAZAN SOFRALARININ BULUŞMA NOKTASI; SOSYAL TESİSLER

İstanbul’un eşsiz manzarası eşliğinde nezih, ferah ve sıcak bir aile ortamında hizmet veren Sosyal Tesisler, Ramazan ayına özel iftar menüleriyle sofralarını renklendiren geleneksel tatlar sunuluyor.

Avrupa ve Anadolu yakasının en güzel 15 farklı noktasında hizmet sunan Sosyal Tesislerde, Ramazan ayına özel menü seçenekleriyle iftar sofraları şenleniyor. Her gün değişen menü seçeneklerinde Osmanlı-Türk mutfağının geleneksel lezzetleri konuklara özel hazırlanıyor.

Set menü olarak kişi başı fiyatı geçen sene olduğu gibi 30 TL’den sunulan iftar yemeği seçeneklerinde zengin iftariye tabağı, çorba, ara sıcak, kırmızı et yemeği, salata, tatlı ve içecek bulunuyor. Ramazan ayı boyunca Sosyal Tesisler ekibi tarafından özenle hazırlanan iftar sofraları, birinci sınıf servis ve hizmet kalitesiyle Türk mutfağının en seçkin lezzetlerini bütçeye uygun fiyatlarla sunuyor.

Arnavutköy,Avcılar,Beykoz Koru,Beykoz Sahil, Çamlıca,Dragos,Florya, Fethipaşa,Gözdağı, Haliç, İstinye
Kasımpaşa, Küçükçekmece, 1453 Topkapı, Zeytinburnu Sosyal Tesisi halkımızın hizmetinde.

REZERVASYON: 444 10 34 http://tesislerimiz.ibb.gov.tr

 

Kaynak:ibb.gov.tr

Toplam 505 defa görüntülendi.

The following two tabs change content below.

hezarfen

Latest posts by hezarfen (see all)

Cevapla