Yurtdışı Gezileri

İtalya’da Yapabilecekleriniz

Romantikseniz, tarih, heykel, resim ilgi alanızsa; mutlaka ziyaret etmeniz gereken ülkelerin başında İtalya gelmeli. Ya da alışveriş için herkes Paris’e giderken siz Roma ve Napoli’ye gidebilirsiniz. Ya da biraz yeşillik göreyim, içim açılsın diyorsanız Floransa’yı tercih edebilirsiniz. Fazla zamanınız yoksa sadece 2-3 gün içinde Roma’yı gezmeyi planlıyorsanız işte size tavsiyelerJ Roma, tamamen her sokağında tarih saklıyor. Roma’ya gidince ilk durağınız ... Devamını Oku »

El Hamra Sarayı I

  EL HAMRA SARAYI Albayzin sokaklarından yukarı doğru çıkıyoruz.El Hamra sarayının girişinden  geçip dünyanın 7 harikasını gösteren büyük boy resimleri geçtikten sonra bilet satış noktalarından biletimizi alıp gezimize başlıyoruz. 1232 yılında temellerini Muhammed bin Ahmer(Nasiriler devletini kuran)tarafından atılan saray islam mimarisinin en önemli eserlerinden birisidir. Kuran-ı Kerimin izinde her şey olaganüstü bir titizlikle düşünülmüş.Perspektif ve gölge kavramlarını çok iyi kullanarak ... Devamını Oku »

El Hamra Sarayı II

  EL HAMRA SARAYI II Girift bir yapıya sahip olan Elhamra Sarayı, birbiriyle bağlantılı sayısız odalar ve salonlar, bu mekânların arasında yer alan avlular, ferahlatıcı yeşil alanlar, fıskiyeli havuzlar, akar çeşmeler ve bahçelerden ibarettir. Ama tüm bu mekânlar belli bir ahenk içinde dizilmiş, rahatsız edici olmayan geçişlerle birbirine bağlanmış bir düzene sahiptir. Bu düzen, Yahya Kemal Beyatlı‘nın İspanya’daki elçilik görevi ... Devamını Oku »

Gümüşlük Akademisi Yaz Programı 2013

  Her yıl belli bir tema çerçevesinde, sanat, bilim ve kültür alanlarında çeşitli proje ve etkinliklere ev sahipliği yapan Gümüşlük Akademisi, yaz dönemi etkinlik programını açıkladı. Programda yer alan etkinlikler şöyle: Başkalarının Hayatı Türker Armaner 15 – 17 Temmuz Başka Bir Felsefe: Edmund Husserl ve Fenomenoloji Can Habib Türker 18 – 19 Temmuz Haydar Ergülen Şiir Atölyesi “Başka Şiirler Ve ... Devamını Oku »

Barcelona

  İki ay sonra Barcelona’dayız.Granada’dan Barcelonaya otobüs ile 16 saat sürdü.Keşke uçakla gitseydik dedirten bir yolculuktu.Sık sık durması adeta otobüsü, dolmuş konumuna indirdi…. Sabah’ın ilk ışıklarıyla Barcelona’yı gezmeye başladık.Bu kent İspanya’dan daha eski bir tarihe sahip.9.yy.da bir katalan bir aile tarafından kurulmuştur.Şehirde daha çok katalanca konuşulmaktadır. Kent Gaudi’nin başı çektiği modernizm akımıyla planlanmış.Tarihi ve modern binaları seyretmeden geçemiyorsunuz… Kentin simgesi  ... Devamını Oku »

Barceleno II

Casa Batllo’nun harika tasarımıyla yola devam ediyoruz.Gaudi yine maharetini usta bir biçimde göstermiş.Dış cephedeki muazzamlık hemen göze çarpıyor. Gaudi’nin çogu eserlerinde Allah’ın yarattığı güzel varlıklardan da esinlendigini görebiliyoruz.Mesela salyangoz,arı vs… İç mekanda tavanı süsleyiş tarzı ve ışıklandırma mahareti eve ayrı bir güzellik katmış. Caso Batllo ‘nun ardından Barcelona sokaklarını arşınlamaya devam ediyoruz..Kafeler,sokak sanatçıları,ilginç figürlerin heykellerin oluşturduğu cümbüş ile zaman çok ... Devamını Oku »

Sevilla Gezisi 4

Sevilla’daki son günümüzde şehri keşfe devam ediyoruz.Guadalquivir nehirinde kanolarla yarış yapan kişileri,yeşillikleri,pazar kahvaltısı yapan kişileri bir yanda da nehir kenarında spor yapan kimseleri görünce  bu nehrin şehre kattıgı doyumsuz havayı hissedebiliyorsunuz… Sevilla seramik konusunda da ün yapmış  bir şehir.Seramik ile ilgili müzelerin yanı sıra bir çok evin yüzeyinde seramik dokusunu görmek mümkün.Parque de Maria Luisa ‘ya vardıgımızda harika tasarlanmış,insanı sıkmayan ... Devamını Oku »

Sevilla Gezisi 3

  Sevilla’nın  sokaklarında gezerken sokak sanatçılarını görüyoruz. Farklı mimari yapıları gözlemleyip ALTIN KULE’ye(Torre del Oro) varıyoruz.Nehrin yanında çok güzel bir eser… Plaza del Triunfo’yu da gezdikten sonra Plaza de Toros de la Maestranza’yı gezmeye başladık.Burada eskiye dair boğa güreşçilerinin kıyafetleri,resimleri,pelerinleri içerideki müzede muhafaza ediliyor,turistlerin beğenisine sunuluyor.Boğa güreşleri İspanyolların vazgeçilmez tutkuları arasında.Her ne kadar vahşice de olsa boğa güreşlerini izlemeye binlerce ... Devamını Oku »

Sevilla Gezisi 1

Sevilla yolculuğu da Cordoba yolculuğu gibi renkli geçti.3 saatlik süren yolculukta etrafta yine zeytin ağaçları ve turunçgiller yaygındı. Sevilla’ya geldigimizde ilk olarak kalacagımız yere gidip gerekli işlemleri yaptıktan sonra şehri gezmeye başladık.1 euroluk şehir içi otobüs bileti alıp kısa bir tur atmaya başladıgımızda etrafta mandalina, limon,hurma ağaçlarınının yaygın oldugunu gördük.Bu ağaçlar yaya yollarına farklı bir hava katmış… Burada Avrupa’nın üçüncü ... Devamını Oku »