Tarihi Yerler

Riva Kulindağ

Kulindağ, Kavacık ile Riva arasında, Kavacık’a toplam 14 km. mesafede, Mahmut Şevket Paşa Köyü çıkışındadır. Ormanlık bir vadi yamacında kurulmuş Dağevi (restoran) ve altı adet bungalovdan oluşur. Mekan’da serpme kahvaltı ve yemek menüleri bulunuyor.Kahvaltıları özellikle muhteşem hamur işleri ile öne çıkıyor.Haftsonları biraz yoğun oluyor ve rezervasyon yaptırmanız iyi olabilir. Ayrıca son dönemlerde Ay Yapım’ın popüler dizisi Kara Sevda’nın çekimlerinin yapıldığı ... Devamını Oku »

İtalya’da Yapabilecekleriniz

Romantikseniz, tarih, heykel, resim ilgi alanızsa; mutlaka ziyaret etmeniz gereken ülkelerin başında İtalya gelmeli. Ya da alışveriş için herkes Paris’e giderken siz Roma ve Napoli’ye gidebilirsiniz. Ya da biraz yeşillik göreyim, içim açılsın diyorsanız Floransa’yı tercih edebilirsiniz. Fazla zamanınız yoksa sadece 2-3 gün içinde Roma’yı gezmeyi planlıyorsanız işte size tavsiyelerJ Roma, tamamen her sokağında tarih saklıyor. Roma’ya gidince ilk durağınız ... Devamını Oku »

Beykoz Kundura Fabrikası

1810 yılında tabakhane olarak kurulan Beykoz Kundura Fabrikası İstanbul’un en eski fabrikalarından biridir. Kuruluşundan bu yana Osmanlı ve Türk ordusuna ayakkabı ve deri tedariği sağlamıştır. Osmanlı İmaratorluğu dönemine (3. Selim’den imparatorluğun yıkılışına kadar), Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna ve bir çok tarihi olaya şahitlik yapan fabrika 1933 yılında Sümerbank’a devredilmiştir. 1999 yılında üretimi durdurululan fabrika 2004 yılında Yıldırım Holding A.Ş.’ye satılmıştır. İstanbul ... Devamını Oku »

Kilis Oylum Höyük

Oylum Höyük, Kilis ilinin 7 km. doğu güneydoğusunda Oylum ilçesi yakınlarında yer alan bir höyüktür. Oylum Höyük doğu – batı yaklaşımlarında Fırat Vadisi – Amik Ovası, kuzey – güney yaklaşımlarında ise Anadolu Platosu ile Kuzey Suriye ulaşım hatları üzerinde bulunmaktadır. Öte yandan Holosen devirde Kilis Ovası’nın ılıman, dolayısıyla flora ve fauna yönünden zengin doğasında bölgenin insan yerleşimi açısından elverişliliği yüksekti. ... Devamını Oku »

Sait Halim Paşa Yalısı

Tarihçesi: Sait Halim Paşa Yalısı’nın tespit edilen ilk sahipleri Düzoğulları ailesidir. Bilindiği kadarıyla Düzoğulllarından kalan yalıyı Aristarhis Ailesi tamamen yıktırmış ve tahmini 1863 yılında yeniden inşa ettirmişlerdir. Sait Halim Paşa Yalısı, 1876 yılında Prens Abdülhalim Paşa’nın mülkiyetine geçmiştir. Ancak o dönemde yalının harap halde olması ve de istenilen büyüklükte olmaması nedeni ile Çanakkale’li mimar-kalfa Petraki Adamandidis’e bugünkü biçimiyle yeniden yaptırılmıştır. ... Devamını Oku »

Rüstem Paşa Camii

Eminönü’nden Süleymaniye Camii’ne doğru bakıldığında Koca Sinan’ın bir mimarlık harikası olarak Rüstem Paşa Camii görünür. Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’la evli olan Sadrazam Rüstem Paşa tarafından  1761 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.Eser, Eminönü’nden sahil yoluna inilen yokuş üzerinde yer almaktadır. Yapı,Hacı Halil Mescidi yerine,inşa edilmiştir.Tavan örtüsü,15,50 metre çapındaki orta kubbeyle ve bu orta kubbeyi destekleyen ufak çapta yarım ve tam ... Devamını Oku »

Eyüb Sultan Camii ve Türbesi

Eyüb Sultan Camii ve Türbesi İslam aleminin  görülmesi gereken en önemli yerleri arasındadır. İstanbul’un Eyüp semtinde,Haliç kıyısında bulunmaktadır.Caminin adını aldığı Ebu Eyyüb El-Ensari,Hz Muhammed’in bayraktarlığını yapmıştır.7.yüzyılda Eyüp’te ölmüş,fetihten sonra türbe ve camisi burada yapılmıştır. Eyüp,8.yüzyıldaki İslam kuşatması ile 1453’teki fetih açısından birinci derecede önemli bir semttir.Camii,çevresini kutsal bir ziyaret yeri haline getirmiştir. Dikdörtgen planlı caminin mihrabı çıkıntılıdır.Merkezi kubbesi,6 sütuna ve ... Devamını Oku »

Hırka-ı Şerif ve Hırka-ı Şerif Camii

Hırka-i Şerif Muhammed peygambere ait olduğuna inanılan ve Hırka-i Şerif Camii’nde bulunan hırka. Muhammed’in miraca çıkarken üzerinde bulunduğu ve vasiyeti üzerine Ali ve Ömer tarafından Veysel Karani’ye verildiği rivayet edilir. Genç develerin boğazlarının altındaki tüylerden dokunmuştur. Sekiz parçadan oluşur. 1.20 cm uzunluğundadır. Bej renktedir. Cam kapaklı gümüş bir sandık içerisinde saklanmaktadır. Veysel Karani evlenmediği ve evladı da olmadığı için bu ... Devamını Oku »

Feshane Ramazan Etkinlikleri 2013

TARİH PROGRAM SAATİ İFTAR SONRASI PROGRAM PROGRAM SAATİ TERAVİH SONRASI PROGRAM 9 Temmuz 2013 Salı 21:10 Tasavvuf Müziği Dinletisi Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:25 Tasavvuf Müziği Dinletisi Fasl-ı Sultanahmet Grubu 10 Temmuz 2013 Çarşamba 21:10 Türk Sanat Müziği Dinletisi Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:25 Türk Sanat Müziği Dinletisi Fasl-ı Sultanahmet Grubu 11 Temmuz 2013 Perşembe 21:10 Türk Halk Müziği Dinletisi Fasl-ı Sultanahmet ... Devamını Oku »

Mısır Çarşısı

mısır çarşısı

İstanbulun en eski semtlerinden Eminönündeki Yeni Camii’nin yanında yer alır.Bu yapı aynı zamanda Yeni Camii külliyesinin bir bölümüdür.1660 yılında Hatice Turhan Sultan tarafından Yahudilerin Venedik Çarşısı’nın yerine yaptırılmıştır.Temelde bir baharat çarşısı olan bu mekanda satılan baharatlar Hindistan,Güneydoğu Asya ve Mısır’dan geldiği için yapı Mısır Çarşısı adını almıştır.Baharatlar,İpekyolu’nun en önemli noktası olan İstanbul’dan Avrupa’ya buradan dağılmaktaydı.1940-1943 yılları arasında restore edilen yapı ... Devamını Oku »