Ramazan İstanbul

İstanbul Ramazan Etkinlikleri 2014

30 gün boyunca konserlerden, şiir dinletilerine, geleneksel gösteri sanatlarından sohbetlere, Orta Oyununa kadar yüzlerce etkinlik İstanbullularla buluşacak. İstanbul’da Ramazan Etkinliklerinin iki yeni adresi ise, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Maltepe ve Yenikapı Şehir Parkları Olacak. Maltepe sahilinde 1 milyon 200 bin m2 alan üzerine kurulan Avrupa’nın en büyük Yaşam, Spor ve Eğlence Merkezi, Anadolu Yakası’ndaki Ramazan etkinliklerine ev sahipliği ... Devamını Oku »

Asırlık Tatlar ve Sanatlar Sultanahmet 2014

Asırlık Tatlar ve Sanatlar Sultanahmet’te… İstanbulluların Ramazan Ayı’nda yoğun ilgi gösterdiği tarihi Sultanahmet Meydanı, bu yıl da Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı’na ev sahipliği yapacak. Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısında, Ramazan ayı boyunca, İstanbul ile özdeşleşen markalaşmış firmaların ürünlerinin ve unutulmaya yüz tutmuş Sanat, Zanaat ve Mesleklerin tanıtımı yapılacak. Ziyaretçiler, Ebru, Çini, Tezhip gibi geçmişi eskilere dayanan sanatların inceliklerini maharetli ... Devamını Oku »

İbb İftar Çadırları 2014

Açık Hava İftarları: 1 milyon İstanbullu yine iftar sofralarında buluşacak… İstanbul Büyükşehir Belediyesi 5 yıldan bu yana gerçekleştirdiği Açık Hava İftarlarıyla, Ramazan Ayı boyunca 1 milyon kişiye, günlük 20 bin kişiye, İstanbul’un farklı meydanlarında kurulan iftar sofralarında iftar ikramında bulunacak. İstanbul’un farklı semtlerinde kurulacak olan iftar sofralarında hurma, çorba, et kavurma, pirinç pilavı, ayran ve tatlı ikram edilecek. Tüm bu ... Devamını Oku »

Rüstem Paşa Camii

Eminönü’nden Süleymaniye Camii’ne doğru bakıldığında Koca Sinan’ın bir mimarlık harikası olarak Rüstem Paşa Camii görünür. Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’la evli olan Sadrazam Rüstem Paşa tarafından  1761 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.Eser, Eminönü’nden sahil yoluna inilen yokuş üzerinde yer almaktadır. Yapı,Hacı Halil Mescidi yerine,inşa edilmiştir.Tavan örtüsü,15,50 metre çapındaki orta kubbeyle ve bu orta kubbeyi destekleyen ufak çapta yarım ve tam ... Devamını Oku »

Eyüb Sultan Camii ve Türbesi

Eyüb Sultan Camii ve Türbesi İslam aleminin  görülmesi gereken en önemli yerleri arasındadır. İstanbul’un Eyüp semtinde,Haliç kıyısında bulunmaktadır.Caminin adını aldığı Ebu Eyyüb El-Ensari,Hz Muhammed’in bayraktarlığını yapmıştır.7.yüzyılda Eyüp’te ölmüş,fetihten sonra türbe ve camisi burada yapılmıştır. Eyüp,8.yüzyıldaki İslam kuşatması ile 1453’teki fetih açısından birinci derecede önemli bir semttir.Camii,çevresini kutsal bir ziyaret yeri haline getirmiştir. Dikdörtgen planlı caminin mihrabı çıkıntılıdır.Merkezi kubbesi,6 sütuna ve ... Devamını Oku »

İstanbulda İftar Yapılacak Mekanlar

İşte İftar Yemeği İçin  Gezicez.Com Tavsiyeleri Babonun Yeri Aksaray Dilruba Restorant (Üsküdar Fethi Paşa Korusu ) Ciğeristan (Fatih-Horhor) Sur Ocakbaşı(Fatih İtfaiye-Kadınlar Pazarı) Kebap Ağası (Küçük Çamlıca) Kısıklı Kuru Fasulyecisi (Kısıklı) Tarihi Sultan Ahmet Köftecisi (Sultanahmet) Dürümce (Beşiktaş ve Ortaköy) Ciğeristan Toplam 471 defa görüntülendi. Devamını Oku »

İstanbul Ramazan Etkinliklerinde Bugün

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı farklı konsept ile Asırlık Tatlar ve Sanatların turistlere ve İstanbullulara sunulduğu bir dizi etkinliğe bu yıl da sahne oluyor. ASIRLIK TATLAR VE SANATLAR ÇARŞISI Sultanahmet Meydanı’nda bu akşam iftardan önce Tasavvuf müziği dinletisi, iftardan sonra ise Filiz Balta’nın tulum dinletisi olacak. Hafta sonu Gölge Tiyatrosu Tasvir Ustası Suat Veral’ın Karagöz ve Hacivat gösterisi olacak. Asırlık Tatlar: ... Devamını Oku »

Eyüpte Sahur

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte İstanbullular için ayrı bir öneme sahip olan Eyüp Camii’de hem iftarda hemde özellikle sahurda çok yoğun bir ziyaretçi akınına uğramakta. İnsanlar hem Eyüp Camii’ni ve türbesini ziyaret edip dua ediyorlar hemde sevdikleri ve aileleri ile birlikte sahur vaktini orada geçirmek ve sahur yemeğini de orada yemek üzere evlerinden getirdikleri sahurluk yiyecekleri ve içeceklerini alıp, belediyenin ... Devamını Oku »

Hırka-ı Şerif ve Hırka-ı Şerif Camii

Hırka-i Şerif Muhammed peygambere ait olduğuna inanılan ve Hırka-i Şerif Camii’nde bulunan hırka. Muhammed’in miraca çıkarken üzerinde bulunduğu ve vasiyeti üzerine Ali ve Ömer tarafından Veysel Karani’ye verildiği rivayet edilir. Genç develerin boğazlarının altındaki tüylerden dokunmuştur. Sekiz parçadan oluşur. 1.20 cm uzunluğundadır. Bej renktedir. Cam kapaklı gümüş bir sandık içerisinde saklanmaktadır. Veysel Karani evlenmediği ve evladı da olmadığı için bu ... Devamını Oku »

Bahçelievler Belediyesi İftar Çadırları

Bahçelievler Belediyesi, Ramazan coşkusunu gerçekleştireceği bir dizi etkinlikle vatandaşlara yaşatmayı hedefliyor. Etkinlikler kapsamında günlük iki çadırda (Soğanlı ve Hasan Doğan spor kompleksi yanı) ve aşevi ile günlük yaklaşık 10 bin kişiye iftar yemeği sunacak olan Bahçelievler Belediyesi aynı zamanda 11 mahallenin en geniş sokaklarında sokak iftarlarını halkla birlikte gerçekleştirecek. Hasan Doğan Spor Kompleksi yanında kurulacak dev iftar çadırı, iftar sonrası ... Devamını Oku »