Erasmus

El Hamra Sarayı I

  EL HAMRA SARAYI Albayzin sokaklarından yukarı doğru çıkıyoruz.El Hamra sarayının girişinden  geçip dünyanın 7 harikasını gösteren büyük boy resimleri geçtikten sonra bilet satış noktalarından biletimizi alıp gezimize başlıyoruz. 1232 yılında temellerini Muhammed bin Ahmer(Nasiriler devletini kuran)tarafından atılan saray islam mimarisinin en önemli eserlerinden birisidir. Kuran-ı Kerimin izinde her şey olaganüstü bir titizlikle düşünülmüş.Perspektif ve gölge kavramlarını çok iyi kullanarak ... Devamını Oku »

El Hamra Sarayı II

  EL HAMRA SARAYI II Girift bir yapıya sahip olan Elhamra Sarayı, birbiriyle bağlantılı sayısız odalar ve salonlar, bu mekânların arasında yer alan avlular, ferahlatıcı yeşil alanlar, fıskiyeli havuzlar, akar çeşmeler ve bahçelerden ibarettir. Ama tüm bu mekânlar belli bir ahenk içinde dizilmiş, rahatsız edici olmayan geçişlerle birbirine bağlanmış bir düzene sahiptir. Bu düzen, Yahya Kemal Beyatlı‘nın İspanya’daki elçilik görevi ... Devamını Oku »

Barcelona

  İki ay sonra Barcelona’dayız.Granada’dan Barcelonaya otobüs ile 16 saat sürdü.Keşke uçakla gitseydik dedirten bir yolculuktu.Sık sık durması adeta otobüsü, dolmuş konumuna indirdi…. Sabah’ın ilk ışıklarıyla Barcelona’yı gezmeye başladık.Bu kent İspanya’dan daha eski bir tarihe sahip.9.yy.da bir katalan bir aile tarafından kurulmuştur.Şehirde daha çok katalanca konuşulmaktadır. Kent Gaudi’nin başı çektiği modernizm akımıyla planlanmış.Tarihi ve modern binaları seyretmeden geçemiyorsunuz… Kentin simgesi  ... Devamını Oku »

Barceleno II

Casa Batllo’nun harika tasarımıyla yola devam ediyoruz.Gaudi yine maharetini usta bir biçimde göstermiş.Dış cephedeki muazzamlık hemen göze çarpıyor. Gaudi’nin çogu eserlerinde Allah’ın yarattığı güzel varlıklardan da esinlendigini görebiliyoruz.Mesela salyangoz,arı vs… İç mekanda tavanı süsleyiş tarzı ve ışıklandırma mahareti eve ayrı bir güzellik katmış. Caso Batllo ‘nun ardından Barcelona sokaklarını arşınlamaya devam ediyoruz..Kafeler,sokak sanatçıları,ilginç figürlerin heykellerin oluşturduğu cümbüş ile zaman çok ... Devamını Oku »

Sevilla Gezisi 4

Sevilla’daki son günümüzde şehri keşfe devam ediyoruz.Guadalquivir nehirinde kanolarla yarış yapan kişileri,yeşillikleri,pazar kahvaltısı yapan kişileri bir yanda da nehir kenarında spor yapan kimseleri görünce  bu nehrin şehre kattıgı doyumsuz havayı hissedebiliyorsunuz… Sevilla seramik konusunda da ün yapmış  bir şehir.Seramik ile ilgili müzelerin yanı sıra bir çok evin yüzeyinde seramik dokusunu görmek mümkün.Parque de Maria Luisa ‘ya vardıgımızda harika tasarlanmış,insanı sıkmayan ... Devamını Oku »

Sevilla Gezisi 3

  Sevilla’nın  sokaklarında gezerken sokak sanatçılarını görüyoruz. Farklı mimari yapıları gözlemleyip ALTIN KULE’ye(Torre del Oro) varıyoruz.Nehrin yanında çok güzel bir eser… Plaza del Triunfo’yu da gezdikten sonra Plaza de Toros de la Maestranza’yı gezmeye başladık.Burada eskiye dair boğa güreşçilerinin kıyafetleri,resimleri,pelerinleri içerideki müzede muhafaza ediliyor,turistlerin beğenisine sunuluyor.Boğa güreşleri İspanyolların vazgeçilmez tutkuları arasında.Her ne kadar vahşice de olsa boğa güreşlerini izlemeye binlerce ... Devamını Oku »

Sevilla Gezisi 1

Sevilla yolculuğu da Cordoba yolculuğu gibi renkli geçti.3 saatlik süren yolculukta etrafta yine zeytin ağaçları ve turunçgiller yaygındı. Sevilla’ya geldigimizde ilk olarak kalacagımız yere gidip gerekli işlemleri yaptıktan sonra şehri gezmeye başladık.1 euroluk şehir içi otobüs bileti alıp kısa bir tur atmaya başladıgımızda etrafta mandalina, limon,hurma ağaçlarınının yaygın oldugunu gördük.Bu ağaçlar yaya yollarına farklı bir hava katmış… Burada Avrupa’nın üçüncü ... Devamını Oku »

Sevilla Gezisi 2

Alcazar sarayı’ndan gezimize devam ediyoruz.Burasını Endülüs devleti öyle güzel bir şekilde tasarlamış ki gezerken hiç sıkılmıyorsunuz.Öğrenciler için belirli günler de ücretsiz olunca bazı öğrencilerin bu güzelim sarayda ağaç altlarında kitap okumalarına ve buranın tadını doyasıya çıkarmalarına tanık oluyorsunuz. Ayrıca sarayın kapısındaki arapça motifler ,ince işciligi çok güzel bir şekilde yansıtıyor… Yapımına 1181 ‘de müslümanların elindeyken başlanan bu saray 1364’de hristiyanların ... Devamını Oku »

Karlsruhe Gezisi

Karlsruhe, Almanya’nın güney batısında, Baden-Württemberg eyaletine bağlı, Fransız-Alman sınırındaki şehir. 1:05 dakikalık Frankfurt-Karlsruhe yolculuğu sona ermişti.Hızlı tren vasıtasıyla 330 km’yi hiç konfor sorunu çekmeden tam zamanında alabilmiştik.Biraz dinlendikten ve türk usulü kahvaltımızı yaptıktan sonra  şehri gezmeye başladık. Şehir Faransa’nın sınırında olan bir kent. Şehirleşme bakımından güzel bir dizayna sahip.Kralın huzur bulduğu ,dinlendiği anlamına gelen kent II.Dünya Savaşında bombalanmasına rağmen resterasyonlarla ... Devamını Oku »

Frankfurt Gezi Notları 3

Dondurucu soğuğa aldırmadan geziye devam ediyoruz.Bir çok mekanı görmek istiyoruz fakat resmi tatil oldugu için  ne yazık ki açık değiller.Ren nehrinin  akşamı selamlayan görüntüsüne biraz daldıktan sonra tarihi belediye binasına göz atıp frankfurt gezimizi bitiriyor başka bir şehire doğru yol alıyoruz…. Toplam 33 defa görüntülendi. Devamını Oku »