Etiket Arşivi: paris

Paris Gezi Notları 3

Paris sokaklarında sise rağmen gezimize devam ediyoruz.Burada yollara,kaldırımlara,bisiklet yollarına büyük önem verilmiş.Eyfel kulesi sise rağmen kent de farklı bir hava oluşturuyor.Tarihi binaların arasında kendini mükemmel bir şekilde gösteriyor…. Champs-Elyees Paris’in en güzel caddesi olarak bilinir.Caddenin  yukarısına  doğru giderseniz Zafer Takı’na çıkıyor.Aşağı doğru giderseniz Concorde Meydanına çıkıyor.Bir çok ünlü firmanın  yüksek fiyatlarla ürünlerini gösterdiği cadde adeta Paris’in kalbidir… Toplam 57 defa ... Devamını Oku »

Paris Gezi Notları 2

Otobüs’den inip Paris sokaklarında gezmeye başlıyoruz.Sen nehrini ve ünlü Notre Dame Katedralini geziyoruz.Parisin sembollerinden biri olan bu eser 19. yy.da yıkılma kararı ile yıkılmak istenmiştir.Ancak ünlü yazar Victor Hugo katedralin yıkılmasını önlemek için Notre Dame’ın kamburu isimli romanı yazmıştır.Halkın desteğiyle katedral yıkılmaktan kurtulmuştur… Şehirde tarihi doku çok mükemmel bir şekilde korunmuştur.Dünya’nın en büyük müzesi buradadır. Fransa’nın ilk devlet müzesi olan ... Devamını Oku »

Paris Gezi Notları 1

Karlsruhe’den Paris’e 7 saatlik yolculugumuzu tamamladıktan sonra güneşli bir hava beklememize ragmen beklentimizin aksine sisli ve hafif yağmurlu bir havayla karşılaşdık.Gezimize Paris’in garı olan Gar de Les ile başlayıp şehir ana noktalarına doğru yol aldık. Tarihi binalar,geniş yollar,gelişmiş trafik ağı,Sen nehri,Fransa 98 dünya kupası ile özdeşleşen Parc des Princes  stadyumu  bizleri etkiledi.Geziye devam…. Toplam 76 defa görüntülendi. Devamını Oku »