Etiket Arşivi: ispanya

Barcelona

  İki ay sonra Barcelona’dayız.Granada’dan Barcelonaya otobüs ile 16 saat sürdü.Keşke uçakla gitseydik dedirten bir yolculuktu.Sık sık durması adeta otobüsü, dolmuş konumuna indirdi…. Sabah’ın ilk ışıklarıyla Barcelona’yı gezmeye başladık.Bu kent İspanya’dan daha eski bir tarihe sahip.9.yy.da bir katalan bir aile tarafından kurulmuştur.Şehirde daha çok katalanca konuşulmaktadır. Kent Gaudi’nin başı çektiği modernizm akımıyla planlanmış.Tarihi ve modern binaları seyretmeden geçemiyorsunuz… Kentin simgesi  ... Devamını Oku »

Sevilla Gezisi 1

Sevilla yolculuğu da Cordoba yolculuğu gibi renkli geçti.3 saatlik süren yolculukta etrafta yine zeytin ağaçları ve turunçgiller yaygındı. Sevilla’ya geldigimizde ilk olarak kalacagımız yere gidip gerekli işlemleri yaptıktan sonra şehri gezmeye başladık.1 euroluk şehir içi otobüs bileti alıp kısa bir tur atmaya başladıgımızda etrafta mandalina, limon,hurma ağaçlarınının yaygın oldugunu gördük.Bu ağaçlar yaya yollarına farklı bir hava katmış… Burada Avrupa’nın üçüncü ... Devamını Oku »

Cordoba Gezi Notları 3

Mezquita de Cordoba’dan çıktıktan sonra turizm aksını takip ederek eski binaları , yerel kıyafet satan yerleri gezme fırsatı bulduk. Jardines del Alcazar’a da göz atma şansımız oldu.Burası Cordoba’nın gezilebilecek parklarından birisi. Ardından Guadalquivivir nehirinden Roma köprüsü vasıtasıyla geçerek Calahorra kalesini gezme şansımız oldu.Guadalquivivir nehrinin Endülüs Özerk bölgesinin en uzun nehiri olduğunu öğrendik. Calahorra kalesinde Cordoba’ya ait bir çok eski yapının ... Devamını Oku »

Cordoba Gezi Notları I

Granada-Cordoba yolculuğu başlamıştı.Yine Akdenizin yeşil zeytinleri bütün dağları kaplamış kilometrelerce peşini bırakmıyor, adeta sana eşlik ediyordu.Cordoba’ya yaklaştıkça eski yerleşim yerleri, kaleler göze çarpıyordu.Ara ara üzüm bağları göze çarpıyor  zeytin ağaçlarına farklı bir güzellik katıyordu…. 2saatlik Cordoba yolculugu sona ermişti.Şehir terminalinden çıkıp gitmek istediğimiz yerlerin planlamasını yaptık.1 euro karşılıgında biletler alarak otobüse bindik. Şehir merkezinden geçerken etrafta portakal ve mandalina ağaçlarının  meyve ... Devamını Oku »

Granada ve Yaşam

Granada tam anlamıyla rüyalar şehri denilebilir.Bir tarafta yem yeşil ormanları ve o yeşilligin içinde gizlenmiş Alhamra Sarayı ,bir tarafta deniz  ve bir tarafta kış sporları için ideal Sierra Nevada.Ne çok sıcak ne de çok soğuk bir iklimiyle turist ve ögrenciler için vazgeçilmez bir şehir. Granada benzersiz yapılarıyla  büyük bir tarihi bünyesinde barındırıyor .Endülüsün son kalesi MAdrid’e 4 saat Sevilla’ya 2.30 ... Devamını Oku »

Granada’dan İlk Görüntüler

Granada(nar), anlamındanda anlaşılacagı gibi çok güzel bir şehir…Sabahleyin Gran Via’da başlayan tatlı telaş,yerini ikindine doğru tatlı bir huzura bırakıyor…Burada memurlar çok şanslı.Sabah 08:00-14:00 arası bir iş söz konusu. Devlet daireleri saat 14’den sonra paydos.Diger dükkan sahipleri için 14:00-17:00 arası siesta vakti.Sokaklarda pek fazla adam göremezsiniz.İspanyollar bu 3 saatlik dilimi kendilerine ayırmış.Kimi evinin yolunu tutup bir iki saat siesta(kaylule uykusu)yapıp geliyor,kimi ... Devamını Oku »