Etiket Arşivi: endülüs

Sevilla Gezisi 2

Alcazar sarayı’ndan gezimize devam ediyoruz.Burasını Endülüs devleti öyle güzel bir şekilde tasarlamış ki gezerken hiç sıkılmıyorsunuz.Öğrenciler için belirli günler de ücretsiz olunca bazı öğrencilerin bu güzelim sarayda ağaç altlarında kitap okumalarına ve buranın tadını doyasıya çıkarmalarına tanık oluyorsunuz. Ayrıca sarayın kapısındaki arapça motifler ,ince işciligi çok güzel bir şekilde yansıtıyor… Yapımına 1181 ‘de müslümanların elindeyken başlanan bu saray 1364’de hristiyanların ... Devamını Oku »

Cordoba Gezi Notları 3

Mezquita de Cordoba’dan çıktıktan sonra turizm aksını takip ederek eski binaları , yerel kıyafet satan yerleri gezme fırsatı bulduk. Jardines del Alcazar’a da göz atma şansımız oldu.Burası Cordoba’nın gezilebilecek parklarından birisi. Ardından Guadalquivivir nehirinden Roma köprüsü vasıtasıyla geçerek Calahorra kalesini gezme şansımız oldu.Guadalquivivir nehrinin Endülüs Özerk bölgesinin en uzun nehiri olduğunu öğrendik. Calahorra kalesinde Cordoba’ya ait bir çok eski yapının ... Devamını Oku »

Cordoba Gezi Notları I

Granada-Cordoba yolculuğu başlamıştı.Yine Akdenizin yeşil zeytinleri bütün dağları kaplamış kilometrelerce peşini bırakmıyor, adeta sana eşlik ediyordu.Cordoba’ya yaklaştıkça eski yerleşim yerleri, kaleler göze çarpıyordu.Ara ara üzüm bağları göze çarpıyor  zeytin ağaçlarına farklı bir güzellik katıyordu…. 2saatlik Cordoba yolculugu sona ermişti.Şehir terminalinden çıkıp gitmek istediğimiz yerlerin planlamasını yaptık.1 euro karşılıgında biletler alarak otobüse bindik. Şehir merkezinden geçerken etrafta portakal ve mandalina ağaçlarının  meyve ... Devamını Oku »

Granada’dan İlk Görüntüler

Granada(nar), anlamındanda anlaşılacagı gibi çok güzel bir şehir…Sabahleyin Gran Via’da başlayan tatlı telaş,yerini ikindine doğru tatlı bir huzura bırakıyor…Burada memurlar çok şanslı.Sabah 08:00-14:00 arası bir iş söz konusu. Devlet daireleri saat 14’den sonra paydos.Diger dükkan sahipleri için 14:00-17:00 arası siesta vakti.Sokaklarda pek fazla adam göremezsiniz.İspanyollar bu 3 saatlik dilimi kendilerine ayırmış.Kimi evinin yolunu tutup bir iki saat siesta(kaylule uykusu)yapıp geliyor,kimi ... Devamını Oku »