Emirgan Korusu

Emirgân Korusu, İstanbul’da Sarıyer ilçesi sahile yakın bir konumda yer alan bir korudur. İstanbul Boğazı kıyılarında, Emirgân-İstinye semtleri arasında yer alır. İstanbul Boğazı kıyısında, 47.2 hektarlık bir alanda sırtlar ve yamaçlar üstüne yayılmıştır. Çevresi yüksek duvarlarla çevrilmiş durumdadır.

Koru, 17. yüzyılda Osmanlı padişahı IV. Murad tarafından İranlı Emir Güne Han’a armağan edilmiştir. Daha önce Feridun Bahçeleri olarak anılan bölge bundan sonra Emirgân Korusu olarak anılmaya başlanmıştır.
Yüzyıllar boyunca pek çok kez el değiştirmiş, 19. yüzyılda Osmanlı Padişahı Abdülaziz tarafından Mısır Hıdivi İsmail Paşa’ya verildiği bilinir.

1871-1878 yılları arasında koru içinde 3 köşk yaptırılmıştır.
Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk olarak adlandırılan bu köşkler halen koru içerisinde resteurant olarak hizmet vermektedir.Ve işletmesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi BELTUR özel şirketi tarafından özenle işletilmektedir.

Emirgan korusu 1940 yılında dönemin İstanbul belediye başkanı Lütfi Kırdar’ın girişimiyle kamulaştırılıp park olarak düzenlenerek halka açılmıştır.
2006 yılından itibaren her yıl Nisan ayında Lale Festivali düzenleniyor.Lale festivali ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
EDİTÖRDEN:Koru içerisinde bulunan beyaz köşk,sarı köşk veya pembe köşkte güzel bir kahvaltı yapabilir yada keyifli boğaz manzarası eşliğinde öğle yada akşam yemeği yiyebilirsiniz.Düğün nişan vb törenleriniz sonrasında fotoğraf çektirmek içinde eşsiz bir ortam içerisinde yer alabilirsiniz.

ULAŞIM:Beşiktaş,Kabataş yada Ortaköy den Emirgan sahilinden geçen tüm İETT otobüslerini kullanrak rahtça ulaşabilirsiniz.Ayrıca 4.Levent yada Maslak,İstenye Park civarından koruya giden İETT otobüslerini yada minübüsleri de kullanabilirsiniz.Özel aracınız ile de Beşiktaş istikametinden sahil yolunu kullanarak yada TEM otoyolundan İstinye yolunu kullanrak Emirgan istikametine geçebilirsiniz.

Toplam 399 defa görüntülendi.

The following two tabs change content below.

hezarfen

Latest posts by hezarfen (see all)

Cevapla