Büyükada Gezisi

 

Günlük Gezi:
Kabataş,Sirkeci veya Yenikapıdan İstanbul Byükşehir Belediyesi Şehir hatları vapur ve deniz otobüsü seferleri bulunmaktadır.Hareket saatlerini İDO ve şehir hatlarının kurumsal web sitelerinden bakabilirsiniz.Bu noktada size önerimiz hareket saatinden en az yarım saat önce haraket yerinde olmanız.Özellikle yaz aylarınad ve haftasonlarında kalabalık bir yolcu kitlesi ile karşılaşır deniz otobüsünde yer kalmadığı için bir sonraki seferi beklemek zorunda kalabilirsiniz.İDO deniz otobüsü ile yaklaşık 45 dk süren yolculuk normal vapur seferi ile 2 saati bulmaktadır.Bu yönde hızlı ulaşım için tavsiyemiz deniz otobüsü olacaktır.

Adaya gittiğinizde çarşının iskeleye yakın olduğunuz görüceksiniz.Su,yiyecek içecek gibi temel gıda ihtiyaçlarınızı buradan giderebilirziniz.Bim,şok ve migros gibi marketler bulunuyor.Adada gezi için genellikle bisiklet tercih edilir.(Faytonu tercih edenler de var.Bir kerelik denenebilir ama unutulmaz bir gün geçirmek istiyorsanız önerimiz tabiki bisiklet.)

Günlük veya saatlik bisiklet kiralayabileceğiniz belkide 10’un üzerinde dükkan bulunmakta.Bu dükkanlar birbirlerine yakın oldukları için önerimiz ilk önce bir kaç tanesini gezip bisikletlere ve fiyatlarını gözden geçirmenizdir.

Gün içerisinde yiyeceklerinizi yanınıza aldıktan sonra bisikletinizde artık elinizde olduğuna göre tırmanmaya başlayabilirsiniz.Adanın üst kısımlarına çıkana kadar biraz yoruluyorsunuz.Ama yukarıya çıktıktan sonra sizi muhteşem bir tur yolu bekliyor olucak.Üst kısımlarda çamların dibinde bir şeyler atıştıkrdıktan sonra artık saatlerce gidebileceğiniz rahat bir yol sizi bekliyor olucak.Bu arada adanın tepesinde de market tarzında bir alışveriş merkezi bulunuyor.

Buradan sonraki kısmını siz keşfediceksiniz.
İyi eğlenceler

 

Büyükada, Prens Adaları olarak da bilinen İstanbul açıklarındaki adaların en büyüğüdür. Eski Yunanca adı Πρίγκηπος Prinkipos’dur. Prinkipos Yunanca’da Prens anlamına gelmektedir.

Yüzölçümü 5,4 km2’dir. Kış nüfusu 2000 yılı verilerine göre 7.320 kişidir. Evlerin çoğunun yazlık mahiyetinde olması sebebiyle yaz nüfusu kış nüfusundan çok daha fazladır. Maltepe sahiline uzaklığı 2.300 metredir. Büyükada’da biri güney, diğeri kuzeyde olmak üzere iki tepe bulunur. Güneydeki tepe, 203 metre yükseklikteki Yücetepe’dir. Kuzeydeki tepe ise 164 metre yükseklikteki Manastır Tepesi’dir.

Tarihi Bilgi:
1930 yılında Karacabey mevkiindeki Rum Ortodoks mezarlığı yakınında bulunan ve Büyük İskender’in babası Makedonya kralı II. Filip’e ait altın sikkeleri ihtiva eden Büyükada Definesi, adanın tarihine ilişkin en eski bulgudur. Hepsi 207 altın sikkeden ibaret olan define şu anda İstanbul Arkeoloji Müzesi’ndedir. Diğer Prens Adaları gibi Büyükada da Bizans döneminde sürgün yeri olarak kullanılmıştır. Adalar, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethi’nden bir ay önce alınmıştır.
1. Dünya Savaşı ve Cumhuriyet sonrasında Rum halkını kaybeden Büyükada’daki canlılık 1930’lara kadar büyük ölçüde kaybolmuştur. Ancak, 1940’lı yıllara doğru, Cumhuriyet dönemi devlet ileri gelenlerinin ve yüksek bürokrasinin, varlıklı kesimlerin rağbet ettiği bir sayfiye yeri olma özelliğini yeniden kazanmıştır. Büyükada, bu dönemde yeni köşklerle, özenli ve zevkli yapılarla süslenmiş, İstanbul halkının günlük gezinti yerlerinin de başında yer almıştır. Adanın Kuzey-Güney doğrultusuna dik olarak çıkan Dil Burnu’nun iki yanındaki Yörük Ali ve Nizam Plajları, Luna Park, Aşıklar, Viranbağ kır gazinoları, korulukları, biri iskeleden başlayıp adanın tüm çevresini dolaşan büyük tur, diğeri Araba Meydanı’ndan başlayıp Dil’den, Aşıklar Kır Gazinosu’ndan Lunapark’a oradan da Maden’e geçerek binildiği noktaya dönülen küçük tur olmak üzere araba turları, Luna Park meydanındaki süslü eşeklerle yapılan geziler Büyükada gezilerinin başlıca eğlenceleri haline gelmiştir.

Tarihi Yapılar:
Adanın en yüksek tepesinde Aya Yorgi Kilisesi ve Aya Yorgi Manastırı bulunmaktadır. Buradaki ilk yapı, M.S. 6. yüzyıl’da inşa edilmiştir. Bu mevkide, bir çok kilise ve manastırın kalıntıları da vardır. Bunlardan bazıları günümüze kadar ulaşmış, bazıları yıkıntı olarak kalmıştır.
İsa Tepesi’nde ise Hristos kilise ve manastırı ile Rum Yetimhanesi bulunmaktadır. Rum Yetimhanesi’nin binası harabe olmasına rağmen halen dünyanın en büyük ahşap monoblok yapılarındandır.
Kumsal semtindeki Ayios Dimitrios kilisesi de Büyükada’nın önemli dini yapılarındandır. Adadaki çok küçük Ortodoks cemaat, büyük ayinlerini burada yapar.
Büyükada’da b

ulunan 4 camiden mimari bakımdan en dikkat çekeni II. Abdülhamid tarafından yaptırılan Hamidiye Camii’dir. Mimari açıdan Batı etkisinde inşa edilmiş bulunan mekân, Ada Cami Sokağı’nda bulunmaktadır.

 

Toplam 333 defa görüntülendi.

The following two tabs change content below.

hezarfen

Latest posts by hezarfen (see all)

Cevapla