Beykoz Kundura Fabrikası

1810 yılında tabakhane olarak kurulan Beykoz Kundura Fabrikası İstanbul’un en eski fabrikalarından biridir. Kuruluşundan bu yana Osmanlı ve Türk ordusuna ayakkabı ve deri tedariği sağlamıştır. Osmanlı İmaratorluğu dönemine (3. Selim’den imparatorluğun yıkılışına kadar), Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna ve bir çok tarihi olaya şahitlik yapan fabrika 1933 yılında Sümerbank’a devredilmiştir. 1999 yılında üretimi durdurululan fabrika 2004 yılında Yıldırım Holding A.Ş.’ye satılmıştır.

İstanbul Anadolu yakası Beykoz İlçesi’nde boğaz kıyısında bulunan ve yaklaşık 180 dönümü kapsayan alan Ortaçeşme ve Yalıköy’e komşudur. Avrupa Yakası’nda ise Sarıyer, Tarabya ve Yeniköy kıyılarının tam karşısında yer almaktadır. Beykoz Kundura, Atatürk Havalimanı’na 35 km, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 40 km en yakın otoban geçişine 1 km ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne ise 7 km uzaklığındadır. İstanbul’un merkezine ulaşabilmek için bir diğer alternatif ise deniz ulaşımıdır.
NOT:Fabrika film ve dizi çekim platosu olarak kullanılmakta ayrıca bazı organizasyon ve lansman partilerine ev sahipliği yapmaktadır.Dışarıdan ziyaretçilere açık değildir.

Avrupa Yakasından Erişim
Erişim Avrupa Yakası’ndan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden TEM Otoyolu Kavacık çıkışından Yeni Riva Yolu üzerinden Paşabahçe Beykoz istikametinde veya Kavacık Rüzgarlıbahçe Kavşağı’ndan Dedeoğlu yokuşunu takip ederek Beykoz-Paşabahçe Sahil Yolu’ndan sağlanmaktadır. Sırasıyla, Riva Yolu üzerinde, Aydemir Canefe, Necmettin Özer. Fehmi Akbostancı ve Ziya Çakmak Viyadükleri, Beykoz Konakları ve Halit Ulukurt Tüneli’nden geçildikten sonra, Paşabahçe-Beykoz sapağından Yuşa Tepesi-Yalıköy istikameti takip edilerek Servi Burnu’na ulaşılmaktadır.
Anadolu Yakasından Erişim
Anadolu Yakası’ndan Boğaziçi Köprüsü Üsküdar çıkışı ve Sahil Yolu’ndan Beykoz Deniz Otobüsleri İskelesi ve İbrahim Paşa Korusu’ndan kuzeye devam etmek suretiyle sağlanmaktadır.

BEYKOZ KUNDURA
Telefon : +90 216 323 31 30
GSM : +90 539 284 38 45
Faks : +90 216 323 14 70
İlgili Kişi : Faruk YILDIZ
İlgili Kişi : Şafak YILDIZ +905435367000

Toplam 2.049 defa görüntülendi.

The following two tabs change content below.

hezarfen

Latest posts by hezarfen (see all)