Barcelona

 

İki ay sonra Barcelona’dayız.Granada’dan Barcelonaya otobüs ile 16 saat sürdü.Keşke uçakla gitseydik dedirten bir yolculuktu.Sık sık durması adeta otobüsü, dolmuş konumuna indirdi….
Sabah’ın ilk ışıklarıyla Barcelona’yı gezmeye başladık.Bu kent İspanya’dan daha eski bir tarihe sahip.9.yy.da bir katalan bir aile tarafından kurulmuştur.Şehirde daha çok katalanca konuşulmaktadır.
Kent Gaudi’nin başı çektiği modernizm akımıyla planlanmış.Tarihi ve modern binaları seyretmeden geçemiyorsunuz…
Kentin simgesi  olan Sagrada Familia  kilisesi hala bitmeyi bekliyor.Kilisenin yapımı 1882 de mimar Villar tarafından başlatılmış ve bugüne kadar bir çok mimar eskitmiş.Yapıdaki her taş büyük bir özenle işleniyor.Her bölme için ustalar büyük hassasiyet  gösteriyorlar.1882 yılında şartlar iyi olmadığı için taş kesimi gibi vs. işlemlerde mimarlar epey zorlanmışlar.
Sagrada Familia’yı bir yıl sonra Antoni Gaudi adlı ünlü mimar devralarak  yapının ön cephesini ve planlanan 18 kuleden sadece 8’ini yapabildi.Gaudi sadece bu kilise ile degil, yapmış olduğu bir çok ev,park vs. eserleri ile de Barcelona’ya renk katmıştır.Bunlardan Casa Mila önemli özelliklere sahiptir…
Kentin 1900 ‘lü yılların başından kalma  ızgara planlı bölümü çok etkileyicidir.Yolların geniş olması,sahile kadar hava akımlarının engellenmemesi  sahilden metrelerce uzakta bir insanın  havayı içine çektiginde bile kendini sahildeymiş gibi hissetmesine neden oluyor..Denizin etkileyici kokusunu her mahalleden  hissedebiliyorsunuz.
Sonradan planlalanan yapılarda dahi bu ızgara sistemi bozulmamaya çalışılmış.Dikdörtgen şeklinde planlanan alanların köşeleri kırpılıp buraları bisiklet ve araba park yeri haline getirilmiş.Böylelikle trafikte sürücülerin geniş açılara sahip olması amaçlanmış.

Kent tam bir metropol.Her kesimden insan burada geçimini sağlıyor.Banliyolarda Pakistanlı,Çinli,Hindistanlı insanları sıklıkla görebiliyorsunuz.Denizi ise İspanyanın kuzeyinde olmasına rağmen çok güzel.Geniş bir kıyı şeridinde,özel tasarlanmış kamu binalarıı,eğlence mekanları,yürüme parkurları  ilginç parkları mevcut.
Gezmeye devam…

Toplam 57 defa görüntülendi.

The following two tabs change content below.

Latest posts by M.Fatih Ünal (see all)

Cevapla