Ayasofya Hat Sergisi

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ayasofya Müzesi’nde Hüsn-i Hat Sergisi açtı. “Peygamberimiz ve İnsan Onuru” temasıyla kutlanan Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle tarihî ve özel koleksiyonlardan oluşan Hüsn-i Hat Sergisi’nin açılışına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, günümüzün önemli hattatları ile vatandaşlar katıldı. Serginin açılışında yaptığı konuşmada İslam dünyasında sanat ve estetiğin ihmal edildiğini söyleyen Mehmet Görmez, “İslam ülkelerinde hâlâ zaruri ihtiyaçlarımızı karşılamakta sıkıntı yaşadığımız için sanat ve estetiği ihmal ediyoruz. Halbuki sanat ve estetik ihmal edilirse, ruhun güzelliklerinin tabiata yansıması mümkün değildir” diye konuştu.

İslam Kültür ve Sanat Platformu’nun katkılarıyla gerçekleşen sergi 12 Nisan-23 Nisan arasında İstanbul Ayasofya Müzesi’nde, 18 Nisan-23 Nisan arasında da Ankara Congressium’da sanatseverlerle buluşacak.

Ayasofyada devam eden sergi ile ilgili ayrıca habertürk tv ekranlarında Pelin Çift’in sunduğu Öteki Gündem adlı program da 21 Nisan 2013 akşamı Ayasofya’da gerçekleşti.

Toplam 366 defa görüntülendi.

The following two tabs change content below.

hezarfen

Latest posts by hezarfen (see all)

Cevapla